מאי 23, 2022 04:00

סוגי כתמים בשיניים וכיצד מטפלים בהם?

אצל חלק ניכר מהאנשים יהיה ניתן להבחין בכתמים בשיניים. לרוב יהיה מדובר בכתמים לבנים, כשישנם מקרים ובהם הכתמים שחורים או חומים ואף יופיעו בצבעים וגוונים אחרים. חשוב לציין כי העלמת הכתמים כיום נחשבת לפשוטה, מהירה וקלה. 
כתמים לבנים

כתמים לבנים על גבי השיניים נחשבים לאלו הנפוצים יותר. כתמים לבנים נראה בעיקר על גבי השיניים הקדמיות. הופעת כתמים אלו תעיד לרוב על מחסור במינרלים באמייל השן, מה שמוכר בשם היפוקלציפיקציה. 

הופעת כתמים לבנים בשיניים מהווה בעייתה קוסמטית עבור רבים. הדבר יכול להיות סימן מקדים להדרדרות מצב השיניים, כשלרוב מדובר על סימן מקדים להיווצרות של עששת. עם זאת, חשוב להבין שלא כל כתם לבן מעיד על עששת, אך עם הופעת כתמים אלו רצוי להגיע לבדיקה אצל רופא השיניים. 

ניתן למנות מספר סיבות נפוצות להופעת כתמים לבנים על גבי השיניים. אחת מהסיבות המוכרות היא יובש בפה. יובש שמקורו בעצם במחסור ברוק בחלל הפה, כשמחסור זה עלול לקרות בשל מחלות מסוימות, שימוש בתרופות, עישון ועוד. 

סיבות נוספות להופעת כתמים לבנים יכולים לקרות בשל אכילה ושתייה של מאכלים ומשקאות חומציים, רפלקס המשיב מיצי קיבה חומציים לחלל הפה, חוסר היגיינה מספקת של חלל הפה, מחלת הסליאק, שימוש מוגבר מידי של פלואוריד, חוסר היגיינה בחלל הפה שנוצרת בעקבות הרכבת גשר ואף מקרים של חבלות בשן. 

כיצד ניתן להסיר כתמים לבנים מהשיניים?

חשוב להבהיר כי הליך של הלבנת שיניים והקפדה על צחצוח השיניים אין בהם להצליח ולהסיר כתמים לבנים מהשיניים. זאת ועוד, יש וביצוע פעולות אלו רק ידגישו ויחמירו את תופעת הכתמים הלבנים. 

אצל רופאי השיניים קיימים חומרים הממיסים את השכבה העליונה של הכתם. במקרים ובהם מדובר על כתמים עמוקים ומשמעותיים יותר, נעזרים רופאי השיניים במיקרואברזיה –  הליך בו מבצעים שיוף מכני של הנגע או ביצוע שחזור החומרים המשחזרים במדויק את הצבע הטבעי של השיניים. במקרים קיצוניים, יש ויהיה הצורך בשימוש בכתרי זירקוניה או חרסינה, כשכתרים אלו אמורים בעצם לכסות את הכתמים. 

טיפול של הסרת כתמים מהשיניים בשלב בו קיימים סימנים לעששת התחלתית, יצטרך רופא השיניים לעשות שימוש בפלואוריד בריכוז גבוה. לאחר הטיפול יתבקש המטופל בהקפדה יתרה על היגיינת הפה והשיניים וביקורים תכופים יותר אצל שיננית. 

להשלמת טיפול הסרת כתמים מן השיניים, יתכן וימליץ לכם רופא השיניים לבצע הלבנה. 

כיצד ניתן למנוע מראש כתמים לבנים על גבי השיניים?

כשלא מדובר במקור תרופתי או גנטי, הימנעות ממאכלים ומשקאות מתוקים, תוך הקפדה על צחצוח נכון, שימוש בחוט דנטלי והקפדה על הגעה לביקורות תקופתיות אצל רופא השיניים, יכולים להיות חלק מהפעילויות שיכולות למנוע מראש היווצרות כתמים לבנים. 

 

כתמים שחורים וכהים על גבי השיניים

כתמים שחורים וכהים על גבי השיניים יכולים לקרות במקרים מתקדמים של עששת. מקרים בהם כבר יהיו קיימים חורים בחלק מהשיניים. 

סיבות נוספות לכתמים שחורים וכהים יכולים לנבוע מהשתקפות הדנטין מתחת לאמייל. מדובר על שכבה כהה יותר הנחשפת בשל שחיקת האמייל או מקרה של שן שנשברה. גם רובד חיידקים על גבי השיניים לאורך זמן ייצור כתמים שחורים וכהים. לאורך זמן אותו רובד יהפוך לאבנית, כשזו לרוב כהה בשל ספיחת הצבעים ממשקאות ומאכלים ואף מעישון. 

סיבות נוספות להופעת כתמים שחורים וכהים על גבי השיניים יכולים לקרות בשל הפרזה במתן פלואוריד, מחלת הסליאק ונטילה של תרופות מסוימות בתקופת הילדות. 

כיצד ניתן להסיר כתמים שחורים מהשיניים?

במקרים ובהם מדובר על עששת, אופן הטיפול ייקבע בהתאם לחומרת המצב. לרוב, יהיה ניתן להסיר את הכתמים או לבצע שחזור של השן תוך התאמת הצבעים לצבע הטבעי של השן. 

במקרים ובהם העששת נמצאת בשלב מתקדם והיא חדרה עמוק לשיניים, יש ויהיה הצורך בטיפול שורש ולאחריו ביצוע ציפויים או שימוש בכתרי זירקוניה או חרסינה.

 

שוקלים לבצע טיפולי שיניים בחו״ל, אתם יכולים לבקר  בעמוד שלנו על טיפול שיניים בטורקיה,  בחרנו את טורקיה כיעד האולטימטיבי לטיפולי שיניים בחו״ל.

לקבוצת הפייסבוק שלנו לבריאות השן לחצו כאן

תוכן עניינים

רוצים הצעה אטרקטיבית? מלאו את הפרטים - הייעוץ הינו בחינם וללא התחייבות
עקבו אחרינו
כתבות קשורות
רוצים הצעה אטרקטיבית? מלאו את הפרטים ונציג מטעמנו ייצור איתכם קשר.
מאמרים וטיפים לטיפול נכון בשיניים
קבלו עצות מהמקצוענים בתחום
השתלה בזאלית

השתלה בזאלית הינה השתלה המותאמת לאלו הסובלים ממחסור של עצם בלסת או שהעצם בלסת נחשבת לדקה יחסית והיא אינה מאפשרת לאותו אדם לעבור השתלת שיניים

יישור שיניים אינויזליין

חיוך ובו מראה של שיניים אסתטיות וישירות הינו דבר אליו שואף כל אדם. עד לפני מספר שנים טיפולי יישור שיניים כללו שימוש במתכות שנראו לעין

אבחון של נגעים בחלל הפה

נושא הנגעים בחלל הפה הינו תחום בו עוסקים לא מעט גורמי רפואה. מדובר על מקרים שקורים ללא מעט אנשים אשר סובלים מפצעים שונים בחלל הפה.

מהו יובש בפה?

יובש בפה הינו מצב בו בלוטות הרוק בחלל הפה אינן מייצרות מספיק רוק בכדי לשמור על חלל הפה רטוב. לא פעם, יובש בפה נגרם בשל