נובמבר 21, 2023 00:06

הישראלים שמוותרים על טיפולי השיניים

ישראלים רבים יודעים ליהנות מהחיים הטובים ולבזבז כסף רב עבור כך, אך כשזה מגיע לטיפולי שיניים כחצי מהישראלים לא דואגים לתחזוקת חלל הפה שלהם ושל ילדיהם. בכתבה זו ננסה להבין כיצד הגענו לנתון שכזה ואיך חברות ההייטק נכנסות כאן לתמונה באופן שמטיב עימן.

רופאי שיניים בישראל יודעים להעיד כי אותם נתונים אכן מתכתבים עם המציאות בישראל. את הסקר ערך מכון "גיאוקרטוגרפיה" והוא מצביע על 48.9% מהישראלים שנמנעו מטיפולי שיניים בשל העלויות הגבוהות שכרוכות בטיפולים אלו. עלויות שאף מונעות מההורים לאפשר לילדיהם טיפולי שיניים נחוצים, כשכאן מדובר על 24.1% מההורים שנשאלו. 

מדובר על נתונים שלא באמת צריכים להפתיע, למול כך שההוצאה הלאומית לטיפולי שיניים בישראל נחשבת לאחת מהגבוהות בעולם ומגיעה לכדי 9% מההוצאה הלאומית הכוללת בתחום הבריאות. מכאן, שאלו הנמנעים מטיפולי שיניים בישראל הם גם ממקבלי שכר נמוך, אך הנתונים הראו גם כי 25.2% מהמשיבים בסקר שהוגדרו תחת אלו בעלי שכר גבוה מהממוצע. 

 

 

 

 

 

הסקר שנעשה בדק גם את הקשר בין הלאום לביצוע טיפולי שיניים. כאן נגלע פער של 131% במספר ההורים הערבים הנמנעים מטיפולי שיניים בהשוואה למגזר היהודי. עוד העלה הסקר, כי לחמישית מהמשיבים יש ביטוח שיניים קבוצתי במסגרת מקום העבודה שלהם. נתון נוסף בסקר הצביע על כך כי דתיים חרדים נמנעים יותר מטיפולי שיניים גם בקרב ילדים, כשהפער הוא בהימנעות של 30% בקרב ילדים דתיים חרדים לעומת הימנעות של 17.6% בקרב חילונים. 

בישראל, עומד מחזור רפואת השיניים על לפחות כ-5-6 מיליארד ש"ח בשנה. בלשכה המרכזית לסטטיסטיקה מעריכים כי ההוצאה הלאומית בתחום רפואת השיניים עמדה ב-2019 על סכום של 7.8 מיליאר ₪ כשהתעריפים היו נכונים ל-2015. 

כפי שהזכרנו קודם, ההוצאה הלאומית על רפואת שיניים בישראל נחשבת לאחת מהגבוהות בעולם המערבי, כש-95% מאותה הוצאה מגיעה מהכיסים של צרכני הקצה. בישראל, יכול כל אזרח ליהנות מטיפולי שיניים ממספר מסגרות. 

במסגרת חוק ביטוח בריאות ממלכתי, יכולים ילדים עד גיל 18 ליהנות מטיפולים בסיסיים כחלק מסל השירותים המגיע להם. נתח שוק רפואית השיניים בישראל של קופות החולים הוא רק 14%, כש-8% מהשוק נמצא אצל חברות הביטוח. 

אודי פרישמן, יו"ר חברת "פרש קונספט" – חברה העוסקת בייעוץ לביטוחים קבוצתיים בתחומי הבריאות והשיניים, טוען כי נכון להיום לא ניתן לרכוש ביטוח שיניים פרטי בישראל, אלא רק במסגרת של ביטוחים קבוצתיים. 

פרישמן מדגיש כי תחום ביטוחי השיניים הקבוצתיים במסגרת מקומות העבודה צובר תאוצה בעיקר במשרדי הייטק ובענפים פיננסיים. אלו מציעים ביטוח לעובדים כחלק מהרצון לשמור על עובדיהם, בכך שאלו זוכים לעוד הטבה מיני רבות, בהגדלת הנאמנות בין הצדדים ובבידול מקום העבודה לעומת המתחרים בחוץ. 

פרישמן מציין כי נכון להיום ניתן לרכוש שני סוגים של ביטוחי שיניים – ביטוח משמר ומשקם. רוב מקומות העבודה רוכשים עבור העובדים ביטוח שיניים משמר מורחב. ביטוח הכולל בתוכו גם מרכיבים משקמים הנחשבים חיוניים, דוגמת השתלות שיניים. המימון בביטוח זה הוא מלא מצד המעסיק, כשחל מהעובדים יכולים לבחור ולהרחיב את הכיסוי לביטוח משקם מלא. 

העלייה בביקושים והתחרות בשוק רפואת השיניים הובילה חלק מחברות הביטוח להציע כיסויים לטיפולים אסתטיים. הטיפולים האסתטיים השכיחים באותן פוליסות כוללות טיפולי הלבנת שיניים, יישור שיניים למבוגרים, טיפול בשיניים מוכתמות וטיפולי כתרי חרסינה. 
טיפולי שיניים שכיחים בישראל – מחירים (טבלה)

טיפול

טווח מחירים (₪)

ניקוי אבן

200-250

שחזור אמלגם \ סתימה

250-450

שחזור מורכב \ סתימה לבנה

350-450

טיפול שורש

600-1,200 (בהתאם למספר התעלות)

עקירה כירורגית \ עקירה

500-1,500

הקצעת שורשים – 25% מחלל הפה

600-1,200

שתל 

2,500-8,000

מבנה

500-1,200

כתר

2,000-4,500

השתלה – עצם חד צדדית

3,500-10,000

שוקלים לבצע טיפולי שיניים בחו״ל, אתם יכולים לבקר  בעמוד שלנו על טיפול שיניים בטורקיה,  בחרנו את טורקיה כיעד האולטימטיבי לטיפולי שיניים בחו״ל.

לקבוצת הפייסבוק שלנו לבריאות השן לחצו כאן

תוכן עניינים

רוצים הצעה אטרקטיבית? מלאו את הפרטים - הייעוץ הינו בחינם וללא התחייבות
עקבו אחרינו
כתבות קשורות
רוצים הצעה אטרקטיבית? מלאו את הפרטים ונציג מטעמנו ייצור איתכם קשר.
מאמרים וטיפים לטיפול נכון בשיניים
קבלו עצות מהמקצוענים בתחום
טיפולי שיניים נפוצים למבוגרים

שמירה על בריאות פה טובה חשובה לאנשים בכל הגילאים, אך ככל שאנשים מתבגרים, הצרכים והאתגרים הדנטליים שלהם עשויים להשתנות. קשישים מועדים יותר לבעיות שיניים עקב

כל השיטות ליישור שיניים לילדים

יש כמה שיטות ליישור שיניים לילדים, ולכל שיטה יש יתרונות משלה וחסרונות משלה. יש שיטות מסורתיות ליישור שיניים, ויש שיטות חדשניות ליישור שיניים. כל שיטת

בחור מחייך אצל רופא שיניים
ד"ר ג'רי כהן: טיפולי שיקום הפה

הפה שלנו הוא האיבר הכי שימושי שיש לנו בגוף. אנחנו אוכלים איתו, שותים איתו וגם מדברים איתו. עם הפה אנחנו משתמשים כמעט במשך כל היום.

ציפוי חרסינה ב-2023
ציפוי חרסינה ב-2023

מי לא רוצה שני טורים של שיניים לבנות ובוהקות? יש מי שלא חולם על חיוך לבן ומושלם? אז יש מיש אתרע מזלו והוא אכן נהנה