מאי 22, 2022 23:00

חריקת שיניים

חריקה ואף נעילה של השיניים הינה תופעה המתרחשת לרוב בזמן שאנו ישנים ועל כן ברוב הזמן אינה מודעת. חריקה של השיניים מובילה לשינוי בצורה שלהן, איבוד של כוח הלעיסה ואף מקרים בהם השיניים נשברות. 

על מנת לנסות ולהבין האם אנו חורקים שיניים בזמן השינה, יש לבחון האם אנו סובלים משיניים רגישות וכואבות ללא כל סיבה אחרת הנראית לעין, או האם אנו מתעוררים בבוקר עם תחושת כאב באזור מפרק הלסת. סימנים אלו מהווים סיבה מוצדקת להגיע לבדיקה אצל רופא השיניים, על מנת לבחון לעומק האם אנו חורקים שיניים בזמן השינה. 

מהי ההגדרה המדויקת של חריקת שיניים?

חריקת שיניים מוכרת במונחים הלועזיים כ-Grinding או Bruxism, כשמונח נוסף נקרא הידוק ונעילה של השיניים – Clenching. מדובר על פעולות לא רצוניות המתרחשות אצל ילדים ומבוגרים בעיקר בשנות השינה בלילה. 

מחקרים מצביעים כי אחד מתוך 12 אנשים סובלים מפעילות שרירית לא רצונית במערכת הלעיסה. מדובר על פעילות לא רצונית של השיניים, מפרקי הלסת ושרירי הלעיסה. בזמן חריקת השיניים מתבצעת בעצם תזוזה של הלסת התחתונה, כשהפה שלנו סגור בחוזקה ואז שיני הלסת התחתונה והעליונה מתחככות אחת בשנייה. במצבים של נעילת לסתות, השרירים בצדי הלסתות מכווצים ובכך "תורמים" להידוק והשתפשפות השיניים. 

מה גורם לחריקת שיניים?

אנשי מקצוע בתחום יודעים רק להעריך את הסיבות. חלק טוענים כי הדבר קורה כביטוי של מתח ונטל נפשי. אחרים טוענים כי הדבר קורה בשל צורה מבנית ומכנית של הלסת והשיניים שמתבטאת בחוסר התאמה. אז, המנגנון הטבעי "מבקש" לתקן את חוסר ההתאמה ו"מתעקש" להוביל את הלסתות למקומן הנכון. 

 

אילו נזקים עלולים להיגרם מחריקת שיניים?

כפי שציינו קודם, חריקה ונעילה של הלסות והשיניים מובילות לשחיקה של השיניים, שינוי צורתן, שיטוח חלק מהשיניים, איבוד כוח הלעיסה ושינוי תדיר של סגירת הפה והלסתות. הזנחה של המצב לאורך זמן עלולה להוביל להשפעה על העצב בשן ולהוביל בהמשך לסדקים ושברים בשיניים. בעיות נוספות שנוצרות בהמשך הן בשרירי הלסתות עצמן ופגיעה במערכת הלעיסה. 

רופאי שיניים מדגישים כי אין להזניח גם מקרים מינורים של חריקה ונעילת לסתות. טיפול במקרים אלו נחשבים לטיפולים מורכבים הכוללים הרמת מנשך, תוך ניסיון להשיב המצב לקדמותו. הדבר נעשה באמצעות השתלה של כתרים ושימוש באמצעים פרותטיים שונים. 

כיצד מטפלים בחריקת שיניים?

ישנם מקרים בהם תופעת החריקה זמנית ולא תדרוש טיפול. הדבר בא לידי ביטוי יותר אצל ילדים אשר חורקים שיניים לתקופה קצרה מבלי שנגרם להם נזק כלשהו. 

 

שוקלים לבצע טיפולי שיניים בחו״ל, אתם יכולים לבקר  בעמוד שלנו על טיפול שיניים בטורקיה,  בחרנו את טורקיה כיעד האולטימטיבי לטיפולי שיניים בחו״ל.

לקבוצת הפייסבוק שלנו לבריאות השן לחצו כאן

תוכן עניינים

רוצים הצעה אטרקטיבית? מלאו את הפרטים - הייעוץ הינו בחינם וללא התחייבות
עקבו אחרינו
כתבות קשורות
רוצים הצעה אטרקטיבית? מלאו את הפרטים ונציג מטעמנו ייצור איתכם קשר.
מאמרים וטיפים לטיפול נכון בשיניים
קבלו עצות מהמקצוענים בתחום
השתלה בזאלית

השתלה בזאלית הינה השתלה המותאמת לאלו הסובלים ממחסור של עצם בלסת או שהעצם בלסת נחשבת לדקה יחסית והיא אינה מאפשרת לאותו אדם לעבור השתלת שיניים

יישור שיניים אינויזליין

חיוך ובו מראה של שיניים אסתטיות וישירות הינו דבר אליו שואף כל אדם. עד לפני מספר שנים טיפולי יישור שיניים כללו שימוש במתכות שנראו לעין

אבחון של נגעים בחלל הפה

נושא הנגעים בחלל הפה הינו תחום בו עוסקים לא מעט גורמי רפואה. מדובר על מקרים שקורים ללא מעט אנשים אשר סובלים מפצעים שונים בחלל הפה.

מהו יובש בפה?

יובש בפה הינו מצב בו בלוטות הרוק בחלל הפה אינן מייצרות מספיק רוק בכדי לשמור על חלל הפה רטוב. לא פעם, יובש בפה נגרם בשל