נובמבר 22, 2023 08:12

מתי אם בכלל ניתן להעניק טיפול שיניים בשבת?

האם כאבים בשיניים נחשבים תחת ההגדרה של פיקוח נפש הדוחה שבת? אלו שאלות המעסיקות את שומרי שבת. 

האם ניתן להעניק טיפול שיניים בשבת לאדם שסובל מכאבים?

חשוב לחדד ולומר כי קיימות עוצמות שונות לכאבי השיניים. ישנם מקרים בהם כאבי השיניים ייגרמו בשל פגיעה בעצבים חשופים. פגיעה המובילה לכאבים בלתי נסבלים שיידרשו לבצע טיפול מידי. מקרים כמו דלקות המובילות להתנפחות הפנים ולמקרי חום, מקרים המחייבים טיפול מידי של אנטיביוטיקה ועזרה ראשונה,  אלו מקרים בהם יש לבצע טיפול בשבת.

פיקוח נפש

בתלמוד הבבלי ישנו דיון ובו המסקנה כי מקרים של סכנת חיים דוחים חיוב במצוות שגרתיות, כמה שמוכר לרבים מאיתנו כ"פיקוח נפש דוחה שבת". 

הגמרא מסתמכת על דעות ומקורות המאששים את עדיפות חייו של אדם. האמורא שמואל אף מסתמך על הפסוק "וּשְׁמַרְתֶּם אֶת חֻקֹּתַי וְאֶת מִשְׁפָּטַי, אֲשֶׁר יַעֲשֶׂה אֹתָם הָאָדָם וָחַי בָּהֶם, אֲנִי ה'" מספר ויקרא. בהלכה נפסק כי אדם שלו חולי של סכנה, קיימת מצווה לחלל על אותו אדם חולה את השבת. 

מקרה של אדם הסובל בשבת מדלקת בשיניים, המתנה עם הטיפול בו עלול להוביל לסכנה ועל כן מצב זה מוגדר כפיקוח נפש הדוחה שבת. 

כיצד מוגדרת סכנה?

בגמרא נקבע כי על מכה שניזוק ממנה אדם מחללים בה את השבת. לצד זאת נשאל בתלמוד מה מוגדר בעצם כמכה? אחד הפירושים לשאלה זו הוא מן השפתיים פנימה, שפרוש אחר רואה במכה כמשהו שאין צורך לאמוד או לכמת. 

בתלמוד נקבע כי גם כאבי השיניים נחשבים כמכה למול כך שמיקומם בפנים. מכאן, שכאב שיניים בשבת שיש בו סכנה דוחה שבת ויש לטפל באותו אדם באופן מידי. 

בסיכומו של דבר, כיצד ניתן לפעול?

קהילות רבות בישראל ובחו"ל מתירים רבנים לשומרי שבת לחלל השבת במקרים ובהם כאב השיניים עז ויש בו סכנה מידית. אז מותרת הנסיעה למרפאת השיניים בכדי לברר את סיבת הכאב ובקבלת טיפול ראשוני שיש בו להפחית הכאב ולמנוע סכנה עד לצאת השבת. 

במקרים ובהם כאב השיניים קלוש, נסבל ואין בו סכנה מידית, יש לעשות שימוש במשככי כאבים ולאחר צאת השבת לדאוג לטיפול אצל רופא השיניים.

שוקלים לבצע טיפולי שיניים בחו״ל, אתם יכולים לבקר  בעמוד שלנו על טיפול שיניים בטורקיה,  בחרנו את טורקיה כיעד האולטימטיבי לטיפולי שיניים בחו״ל.

לקבוצת הפייסבוק שלנו לבריאות השן לחצו כאן

תוכן עניינים

רוצים הצעה אטרקטיבית? מלאו את הפרטים - הייעוץ הינו בחינם וללא התחייבות
עקבו אחרינו
כתבות קשורות
רוצים הצעה אטרקטיבית? מלאו את הפרטים ונציג מטעמנו ייצור איתכם קשר.
מאמרים וטיפים לטיפול נכון בשיניים
קבלו עצות מהמקצוענים בתחום
טיפולי שיניים נפוצים למבוגרים

שמירה על בריאות פה טובה חשובה לאנשים בכל הגילאים, אך ככל שאנשים מתבגרים, הצרכים והאתגרים הדנטליים שלהם עשויים להשתנות. קשישים מועדים יותר לבעיות שיניים עקב

כל השיטות ליישור שיניים לילדים

יש כמה שיטות ליישור שיניים לילדים, ולכל שיטה יש יתרונות משלה וחסרונות משלה. יש שיטות מסורתיות ליישור שיניים, ויש שיטות חדשניות ליישור שיניים. כל שיטת

בחור מחייך אצל רופא שיניים
ד"ר ג'רי כהן: טיפולי שיקום הפה

הפה שלנו הוא האיבר הכי שימושי שיש לנו בגוף. אנחנו אוכלים איתו, שותים איתו וגם מדברים איתו. עם הפה אנחנו משתמשים כמעט במשך כל היום.

ציפוי חרסינה ב-2023
ציפוי חרסינה ב-2023

מי לא רוצה שני טורים של שיניים לבנות ובוהקות? יש מי שלא חולם על חיוך לבן ומושלם? אז יש מיש אתרע מזלו והוא אכן נהנה