נובמבר 20, 2023 12:53

שן מתנדנדת, האם אפשר להציל שיניים מתנדנדות?

שיני חלב בילדות אמורות ליפול בתום התופעה "שן מתנדנדת" ולפנות את מקומן לשיניים קבועות: שיני בשר. עם זאת, כאשר שיניים מתנדנדות בשיני בשר אצל מבוגרים הדבר אינו תקין כמובן ויש לטפל בשן המתנדנדת בהקדם האפשרי.

האם אפשר להציל שן מתנדנדת?

אז האם ניתן לתקן שן רופפת? התשובה היא כן.

שן בשר מתנדנדת איננה בשורת גורל בהכרח ולא בטוח שדינה של השן המתנדנדת חרוץ. בעזרת טיפול שיניים יעיל המבוצע בידי רופא שיניים טוב ניתן בקלות להציל שיניים מתנדנדות ברוב המקרים. עם זאת זכרו, הסיכוי ששן רופפת תשתפר מעצמה קלוש מאוד. זו הסיבה שחשוב כל כך לקבוע תור לרופא השיניים בהקדם.

סיבות הגורמות לשיניים מתנדנדות

שיני בשר אצל מבוגרים יכולות להתנדנד בגלל מספר סיבות, רופא שיניים מקצועי יאבחן לכם בצורה מדויקת את הסיבה. להלן מספר סיבות נפוצות הגורמות לשיניים מתנדנדות אצל מבוגרים:

1. מחלת חניכיים

מחלת חניכיים היא אחת המחלות השכיחות ביותר המובילה לשן מתנדנדת. כאשר יש לך מחלת חניכיים, חיידקים מצטברים בחניכיים של החולה, תופעה זו גורמת ולנסיכת חניכיים, נסיגת חניכיים מסביב לשיניים תגרור אי יציבות לשן אחת או מספר שיניים. כמובן שמחלות חניכיים יכולות פעמים רבות לפגוע בצורה נרחבת יותר והחיידקים יכולים לפגוע גם בשורש השן או אפילו בעצם הלסת.

טיפול יעיל של מחלת חניכיים תאפשר למטופל מיגור תופעת הלוואי של המחלה: שיניים מתנדנדות. לעיתים טיפול במחלת החניכיים מצריכה ניקוי עמוק על מנת להרוג את החיידקים באזור החניכיים והשיניים.

מדובר בטיפול חשוב לא רק בגלל נוחיות החיים של שיניים יציבות, אלה מחלת פה העלולה לדרדר שיש לטפל בה בהקדם.

2. פציעות עקב תאונות, ספורט או מריבות

בהתאם להיקף הנזק בחלל הפה לאחר תאונה, יש סיכוי טוב לשקם שן או שיניים מתנדנדות כמובן שגם במקרה זה יש לגשת בהקדם לרופא שיניים לאבחן את מצב חלל הפה והטיפול המשקם המתאים ביותר.

3. לחץ יתר על השיניים: ברוקסיזם, חריקת שיניים

חריקת שיניים הקרואה גם ברוקסיזם היא תופעה הנפוצה בעיקר בלילה אך עלולה להתרחש גם בשעות היום במצבי חרדה ולחץ לא מווסט. הסובלים מתופעת הברוקסיזם עלולים למצותא עצמם בעקבות חריקת השיניים החזקה והמתמשכת פוגעים בחניכיים ורקמות המייצבות את השיניים.

ניתן כמובן לשקם חניכיים וכך לייצב חזרה שיניים מתנדנדות בעקבות  הידוק שיניים.

שן מתנדנדת טיפול רפואי אצל רופא שיניים:

אחד הפתרונות הנפוצים ביותר לייצוב שיניים רפויות אצל מבוגרים הוא הצמדתן לשיניים הקרובות אליהן. הליך זה נקרא ספלינט ומהווה פתרון זמני המטפל בבעיה למשך מספר שבועות.

סד מסייע לחניכיים סביב השן הרפויה להחלים ולרצועות שמתחת לשן להתחזק סביבה. סד השן עשוי שרף וחוט, בהם משתמש רופא השיניים כדי לחבר את השן הרפויה לשן בריאה שכנה. לפעמים, ניתן להוסיף סד פלסטיק נוסף לתמיכה נוספת בשן הרופפת.

אם יש לך ברוקסיזם, רופא השיניים שלך ימליץ גם על שמירת לילה לאחר תיקון השן הרופפת שלך. שומר לילה ניתן להסרה יכול לסייע רבות בהפחתת ההשפעות של ברוקסיזם. משמר הלילה גם נותן לרצועות ולחניכיים זמן להחלים תוך הגנה על השיניים וכל עבודת שיניים שבוצעה.

האם יש מקרים שבהם לא ניתן להציל שיניים רופפות?

כן. לפעמים, במיוחד אם יש לך נזק רב עקב מחלת חניכיים, ייתכן שרופא השיניים שלך לא יוכל להציל את השן שלך. אם גם השן שלך נפגעה קשות, ייתכן שגם לרופא השיניים שלך אין ברירה אלא לשלוף אותה החוצה. לאחר עקירת השן שלך, החלל שנותר יתמלא בשתל או גשר.

למרבה המזל, ההתקדמות הטכנולוגית של היום בתעשיית רפואת השיניים אפשרה להציל את רוב המקרים של שיניים רפויות. כעת סביר יותר מתמיד שהשן הרופפת שלך תישמר, במיוחד אם יש לך חניכיים בריאות ואתה קובע תור לרופא שיניים בהקדם האפשרי.

אם אתה מבחין שהשן שלך רפויה, אל תדחף אותה, תמשוך אותה או תנענע אותה עם הלשון או האצבע שלך. למרות שזה עשוי להיות מפתה לעשות זאת, אתה צריך להתנגד לדחף הזה כי זה רק יחליש עוד יותר את השן. אם נאמר לך שהשן תוסר, אל תנסה לעשות זאת בעצמך. שיניים קבועות מחוברות חזק יותר לשורשים ולעצם מאשר שיני חלב. ניסיון לשלוף אחד עלול לגרום לדימום יתר, להידבק או לשבור חלק מהשן.

שוקלים לבצע טיפולי שיניים בחו״ל, אתם יכולים לבקר  בעמוד שלנו על טיפול שיניים בטורקיה,  בחרנו את טורקיה כיעד האולטימטיבי לטיפולי שיניים בחו״ל.

לקבוצת הפייסבוק שלנו לבריאות השן לחצו כאן

תוכן עניינים

רוצים הצעה אטרקטיבית? מלאו את הפרטים - הייעוץ הינו בחינם וללא התחייבות
עקבו אחרינו
כתבות קשורות
רוצים הצעה אטרקטיבית? מלאו את הפרטים ונציג מטעמנו ייצור איתכם קשר.
מאמרים וטיפים לטיפול נכון בשיניים
קבלו עצות מהמקצוענים בתחום
טיפולי שיניים נפוצים למבוגרים

שמירה על בריאות פה טובה חשובה לאנשים בכל הגילאים, אך ככל שאנשים מתבגרים, הצרכים והאתגרים הדנטליים שלהם עשויים להשתנות. קשישים מועדים יותר לבעיות שיניים עקב

כל השיטות ליישור שיניים לילדים

יש כמה שיטות ליישור שיניים לילדים, ולכל שיטה יש יתרונות משלה וחסרונות משלה. יש שיטות מסורתיות ליישור שיניים, ויש שיטות חדשניות ליישור שיניים. כל שיטת

בחור מחייך אצל רופא שיניים
ד"ר ג'רי כהן: טיפולי שיקום הפה

הפה שלנו הוא האיבר הכי שימושי שיש לנו בגוף. אנחנו אוכלים איתו, שותים איתו וגם מדברים איתו. עם הפה אנחנו משתמשים כמעט במשך כל היום.

ציפוי חרסינה ב-2023
ציפוי חרסינה ב-2023

מי לא רוצה שני טורים של שיניים לבנות ובוהקות? יש מי שלא חולם על חיוך לבן ומושלם? אז יש מיש אתרע מזלו והוא אכן נהנה